Hrad Kost

Natočené filmy

S čerty nejsou žerty

Region
Český ráj

Hrad Kost

Když má macecha peněz dost, může vás zavřít na hradě Kost. To si asi říkal Petr Máchal, ve filmu S čerty nejsou žerty, když tvrdnul v místním žaláři. Ještě že mu pohled přes mříže rozjasňovala – s písní na rtech – princezna Adélka. Žena. Píseň. Kost.

Dodnes dobře zachovalý hrad ze 14. století vystřídal během své dlouhé historie mnoho majitelů. Patřil šlechtickým rodům Černínů a Lobkoviců, ale i Albrechtovi z Valdštejna. Všimněte si – žádný Petr Máchal. Skromný mlynářský synek poznal hrad jen z jeho temné stránky, naštěstí se ale z vězení nakonec dostal. Ve zdejší hladomorně totiž od třicetileté války leží zazděné ostatky vojáků, které v době obléhání nebylo možné pohřbít jinde.

Sem byli nedobrovolně zavlečeni i bratři Grimmové poté, co se zjistilo, že si své vymítání duchů a čarodějnice trochu upravili. Pro efekt. Nezůstali v tom sami, i tvůrci filmu Kletba bratří Grimmů přidali v  počítači zdejšímu hradu pár věží.

Zajímavostí tohoto gotického sídla je lichoběžníková Bílá věž. Díky tvaru půdorysu nedopadají dělové koule na její zdi kolmo, ale spíše se po nich svezou, aniž by je prorazily. A to je možná jeden z důvodů, proč hrad nebyl nikdy dobyt.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace