Region

Český ráj

„Název mluví sám za sebe. Místo, kde kromě Vesce, najdete prince i horolezce.“
 

Český ráj

Doslova napěchovaný památkami i přírodními skvosty je Český ráj. Ideální místo pro všechny turisty a výletníky, i pro všechny ostatní. Romantické skály, hrady i vesničky se staly dějištěm řady oblíbených snímků, a obzvlášť lákají tvůrce pohádek.

Máte rádi Járu Cimrmana? Vzdejte mu hold přímo v Liptákově. Slavnou vesničkou, kde prý – kromě jiných obcí – Jára Cimrman na stará kolena také uléhal a spal, se v životopisném snímku Jára Cimrman ležící, spící stal Vesec u Sobotky. Obec má sice jen pár stálých obyvatel, filmaři ji však milují a vás okouzlí historickými roubenkami i půvabným okolím. Vedle filmu o zneuznaném géniovi se tu ostatně natáčelo i poetické Léto podle předlohy Fráni Šrámka nebo muzikál Přijela k nám pouť. Do Vesce si pro Petra Máchala přišli vojáci a zlý generál v pohádce S čerty nejsou žerty a padla do oka také tvůrcům filmu Díky za každé nové ráno.

Stejným Vescem se hrkotala hasičská stříkačka Máňa v populární komedii Jak dostat tatínka do polepšovny a Vašek – v podání nezapomenutelného Tomáše Holého – sem se svými filmovými rodiči jezdil nakupovat. Pouhých sedm kilometrů odsud leží Věžický rybník, nejhezčí v Českém ráji, ke kterému se šli projít Anna s Lubošem. A skála Dračí zub, který Vašek s Lubošem hrdinně zdolali a maminku kvůli tomu málem trefil šlak? Ve skutečnosti se jedná o Skautskou věž a narazíte na ni na žluté turistické stezce vedoucí z Hrubé Skály k Valdštejnu. Putování Hruboskalskem si fakt užijete. Na zámku Hrubá Skála, kde se točily pohádky Princ BajajaKočičí princ, můžete vyběhnout na místní věž, jedním ze zastavení na trase je Mariánská vyhlídka a nakonec vás žlutá i červená značka zavedou přes Valdštejn až do Turnova.

Ani zmíněný Valdštejn filmařům neunikl, i sem zavítal hrdinný Bajaja, ale také Anička s lískovými oříšky a konala se tu svatba Xenie s Fantomasem v seriálu Arabela se vrací. Oblíbenou filmařskou destinací mezi Valdštejnem a Hrubou Skálou je Kopicův statek. Kromě Bajaji, kterému se v Českém ráji opravdu zalíbilo, tu s lumpy bojoval statečný Velen z pohádky Princ a Večernice a juchalo se tu na venkovské zábavě v pohádce Nesmrtelná teta.

Půvabná roubenka patří k nejpozoruhodnějším památkám pojizerské lidové architektury a tady na statku najdete ještě perličku navíc. Jeden z majitelů chalupy, Vojtěch Kopic, vytesal do okolních pískovcových skal plastiky inspirované pověstmi, dějinami i přírodními motivy. Potkáte tu tak třeba kněžnu Libuši nebo Jánošíka.

O tom, že vás skály chytí za srdce, není pochyb. U těch Klokočských, poblíž hradu Rotštejn, si však dejte pozor. Právě tudy odnesli Petr s Jankem do pekla Dorotu Máchalovou. Za Petrem se můžete vydat rovněž na hrad Kost nebo do vesnice Střehom u Sobotky, kde se občas točí pohádkové mlýnské kolo. Sestry princezny zas Petr zachránil na cestě mezi Hrubou Skálou a Lázněmi Sedmihorky, u sochy Svatého Prokopa. Ten má za úkol ochraňovat poutníky při toulkách mezi skalami.

Těšíte se? Už jste na cestě? A kdy už tam budete?

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr