Region

Východní Morava

„Mají jak vesnici Vyšné vlkodlaky, tak i strážníky z první republiky. Pro kroje Valašsko, pro splín zase Zlín.“
 

Východní Morava

Krásný kraj východní Moravy je plný tradic a historie na každém kroku. Užijte si folklór a moravská vína na jednom místě. Vydejte se za lidmi a příběhy Četnických humoresek nebo na místa, kde se natáčel Amadeus.

Nejpřívětivějším místem pro oko kamery je na východní Moravě město Kroměříž, zejména potom zdejší Arcibiskupský zámek, který je na seznamu UNESCO. To poznal i velký filmový estét - kameraman Miroslav Ondříček, který zámek zvěčnil v opusu Amadeus Miloše Formana. Životopis velkého skladatele si vysloužil celkem osm Oscarů včetně sošky za nejlepší film. Natáčení filmu v Československu roku 1983 přinášelo řadu nečekaných problémů, jako byl negativní postoj komparzu k americké produkci nebo nedostupnost některých potravin pro stravování štábu. Miloš Forman také musel před natáčením slíbit, že nebude aktivně vyhledávat disidenty. Nakonec ale všechno dobře dopadlo a vznikl jeden z nejúchvatnějších historických kostýmních filmů v historii.

Podobně jako Forman si Kroměříž vyhlédnul i Nikolaj Arcel pro svůj film Královská aféra. Scéna, v níž dánský král se svým lékařem trénují šerm, se odehrává v místní Květné zahradě. Lékaře si zahrála současná dánská herecká hvězda Mads Mikkelsen. Ten má Česko opravdu v oblibě, natáčel zde i snímek Casino Royale, kde ztvárnil bondovského záporáka Le Chiffre.

Co by kamenem dohodil od Kroměříže najdete hřebčín Napajedla, který je proslulý nejstarším chovem anglického plnokrevníka u nás. Zde se natáčel film Už zase skáču přes kaluže Karla Kachyni. V historickém hřebčíně našel křehký film o dětské síle vzdorovat osudu esteticky perfektní kulisy.

Přes kaluže odsud doskáčete až do Zlína, který si ve filmu také zahrál nejednou, jako například ve snímku Smrt si říká Englechen oscarové režisérské dvojice Ján Kadár a Elmar Klos. Srdce Zlína ale tluče pro film i z jiného důvodu. Najdeme zde filmové ateliéry, jejichž základy položila firma Baťa. Od třicátých let se zde točily hlavně krátké reklamní a instruktážní spoty či dokumenty. Působil zde ale třeba také filmař Alexander Hackenschimed, který po emigraci do Spojených států společně s Mayou Deren na vždy proměnil tvář světového avantgardního filmu. Postupem času se Zlín stal také hlavním městem české animátorské školy. Tvořili zde mimo jiné Karel Zeman nebo Hermína Týrlová. Ne náhodou se zde odehrává i každoroční svátek milovníků filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival.

Bezpochyby nejpohádkovějším místem je skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, odkud se dá vystoupat také na horu Radhošť až k soše pohanského boha Radegasta. Zdejší krajina se nepodobá žádným jiným horám v Česku, neboť Beskydy jsou mladším pohořím a díky tomu mají ostřejší reliéf. Patří totiž už do Západních Karpat. Snad i proto se pod nimi v rožnovském skanzenu natáčel film Tajemství hradu v Karpatech. Konkrétně se zdejší lidová architektura stala kulisami pro vesničku Vyšné Vlkodlaky, nad níž se tyčil titulní hrad.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte filmová místa a filmy, které se natáčely v tomto regionu.

Ostatní filmy