Region

Střední Čechy

„Krajem Hrabala i na hrad královny Bellucci “
 

Střední Čechy

Nejen poetika míst spjatých s Menzelovými majstrštyky a dalšími slavnými díly (nejen) tuzemské kinematografie vás dostane!

Sedněte na vlak a za prvním zážitkem zamiřte třeba do Loděnice. Na tamním nádraží pracoval nešťastný Miloš Hrma v podání Václava Neckáře a také se tu odehrál ten známý skandál s razítky na zadnici telegrafistky Zdeničky. Loděnici si vybrala i další tuzemská režisérská hvězda Věra Chytilová pro svou Hru o jablko o tom, jak je to „...mezi mužem a ženou.“

Slavné, takřka existenciální dilema, jestli kančí „se zelím nebo se šípkovou“, řešili hrdinové další oblíbené „menzeloviny“ v Kersku u Sadské, kde měl chalupu i Bohumil Hrabal, autor neméně úspěšné knižní předlohy. Legendární hostina se chystala v Hájence, která dodnes funguje jako restaurace. Po návštěvě nezapomeňte kance řádně spláchnout „nejzdravější minerální vodou ve střední Evropě“ u pramene svatého Josefa. Kus od něj ostatně začal i hon na divočáka, který však padl a zhasl „až“ před školou ve Slušticích.

Nyní Menzel do třetice a s ním víska Křečovice čili pověstná Vesnička má středisková. Slavnou zatáčku kochajícího se pana doktora najdete na silnici mezi Křečovicemi a Krchleby. Ve vsi je možné navštívit kostel, u kterého bydleli Pávkovi, družstvo nebo školu, kde Jára Pávek nadbíhal učitelce. Co byste řekli, změnilo se to tu?

Pokud čas dovolí, zajděte si po červené na rozhlednu Drahoušek a do nedalekých Sedlčan. Na samotně u lesa Menzel režíroval v Radešicích na Příbramsku, v Nedvězí nedaleko Benešova a také ve Svatém Janu na Sedlčansku. Pražská rodinka měla letní byt opravdu za rohem.

Kraj však nevynechaly ani zahraniční štáby. V úžasné Kutné Hoře našla útočiště u nevěstek malá Edith Piaf, natáčelo se v ulicích Pobřežní a U Jelena. Barborskou ulicí zas klusal na koni výborný Geoffrey Rush jako fanatický komisař, který šel v Bídnících po krku Liamu Neesonovi. Na loveckém zámku Konopiště sídlil protivník Iluzionisty v podání Edwarda Nortona, korunní princ Leopold, kterého si střihl Rufus Sewell. Proč jezdit do Hollywoodu, když Hollywood jezdí za námi, že?

No a skvostný, majestátní Křivoklát. Tam se procházel drsňák James McAwoy v akčním Wanted, Heath Ledger i Matt Damon jako sourozenci ve fantasy Kletba bratří Grimmů a krásná Italka Monica Belluci v roli královny. Ta se ve stejném filmu dokonce vdávala v místní kapli. Že jste je nepotkali? Zvláštní. Křivoklát si filmové hrdiny snad vyrábí v podhradí. Tak třeba seriály Borgiové o nechvalně proslulé rodince a Tři mušketýři o dobrodružstvích známé francouzské partičky vznikaly právě tady. Neuvěřitelné. Američany do kapsy asi nestrčí, ale točila se tu také kultovní tuzemská pohádka Jak se budí princezny. Do růžova vyspalá Růženka z okna mávala poddaným, kteří si předtím také řádně schrupli. Komu zamáváte vy?

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr