Severozápadní Čechy
Na skaliska, hory, překrásné výhledy i krajinu v údolí Labe láká severozápad Čech a zkrátka nepřijdou ani milovníci historie. Při takové rozmanitosti není divu, že tu filmaři našli vynikající lokality pro imaginární zemi i dějinná dramata.
V pohádkové Narnii shlíželi vstříc dobrodružství sourozenci Pevensiovi z majestání Pravčické brány. České Švýcarsko totiž režiséra snímku Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň Andrewa Adamsona naprosto okouzlilo, už když si ho prohlížel na internetu. Vás turistické stezky a schodiště zavedou na vyhlídky, kde budete moci krásu největší přírodní skalní brány v Evropě vychutnávat plnými doušky.
Nezapomeňte navštívit zámeček Sokolí hnízdo, který leží přímo u přírodního skvostu a propátrejte i místní turistické trasy. Z Jetřichovic se jednou z nich dostanete k tajemným troskám Dolského mlýna, jiná vás z Kamenického Šenova povede ke „kamenným varhanům“ neboli Panské skále, kde se, stejně jako u Dolského mlýna, natáčela Pyšná princezna.
Za Narnií můžete vyrazit i do nedalekých Tiských stěn. Tady měl totiž svůj milovaný domov faun Tumnus v podání Jamese McAvoye. Z Tisé si pak dejte výšlap třeba na Děčínský Sněžník, na jehož vrcholu začíná naučná stezka Zapomenuté pohraničí. Provede vás oblastí Labské pískovce a rozhodně si namasírujte nohy – má něco kolem dvaceti kilometrů. Výlet je to však luxusní.
Desítky převážně historických snímků proslavily také město Žatec. Chelčického náměstím procházel Liam Neeson coby Jean Valjean v Bídnících, ve starém historickém centru Barbra Streisandová natáčela i snímek Jentl, v němž si zároveň střihla hlavní roli.
V ulici Nádražní schody zas čekala na gilotinu šlechtična Anette de Martignac v historickém seriálu Červený bedrník. Nicméně odvážný Bedrník ji před popravou zachránil a do bezpečí cválali na koni rovnou přes zmíněné Chelčického náměstí. Téměř ve všech dílech seriálu můžete spatřit Kněžskou bránu. Žatec prostě umí hrát Paříž dokonale. Vždyť na náměstí 5. května zpívala francouzskou hymnu i drobná Edith Piaf ve stejnojmenném biografickém velkofilmu.
Nedaleko Štětí leží vesnička Chcebuz, kterou si před pár lety filmaři vybrali pro natáčení snímku o jedné z nejtragičtějších událostí našich dějin – vypálení Lidic. Právě Chcebuz tuto ves se smutnou historií představuje. Najdete tu filmový kostel, dům, kde byl hostinec, a z luk můžete vidět půvabné panorama, které zachytila i filmová kamera. Na místní návsi chlapec na kole ohlásil zprávu o atentátu na Heydricha. Natáčelo se i v nedaleké Roudnici nad Labem, kde bylo například filmové kino.
Z Roudnice je to kousek i do nedalekého Terezína. V místní Malé pevnosti a bývalých Hamburských kasárnách, které mají též tragickou historii, vznikal jeden z nejznámějších protiválečných snímků Na západní frontě klid.
Vydejte se krajem památek i unikátních přírodních krás.