S čerty nejsou žerty

„Je to rebel!“

S čerty nejsou žerty

S čerty možná nejsou žerty, ale s touto pohádkou určitě ano. I pekelníci mají život těžký. Musí neustále dávat pozor na peří, a to už dnes lidé používají snad na všechno. Protože degradací na králíka si fakt projít nechcete. S námi se však můžete projít po místech, kde se tato pohádka natáčela.

Snili jste někdy o životě na zámku? Lámali jste si hlavu, jak asi žili naši předkové, dejme tomu ve mlýně? A koho v dětství nestrašili peklem s čerty? Většina z nás si život v těchto prostředích na vlastní kůži nikdy nezakusila a pravděpodobně k tomu ani nikdy nedojde. Zato navštívit jednotlivá místa, kde se pohádka S čerty nejsou žerty točila, může každý. Představte si, jaké by to bylo žít jinak.

Říká se, že život na zámku musí být nádhera. To ale nesmíte mít intrikánského správce, který vámi manipuluje, že záhy ani nevíte, kde vám hlava stojí. Omítka vám padá už i na taneční parket, ale on se pořád tváří, že je vše v pořádku. Naštěstí už mají dnes na zámku v Průhonicích lepšího správce, než byl ve filmu Viktor Preiss. Takže o současný stav budovy se bát nemusíte. Jen vězení, kde byl zavřený mlynář Petr, tu nenajdete. To se totiž nachází až na hradě Kost v Českém ráji.

Peklo. Děsivé a zajímavé zároveň. Mnozí se ho v dětství báli, a někteří z nás se ho bojí dodnes. Příležitost ho navštívit, ale jen na chvilinku, může být lákavá. Filmové peklo z této pohádky se natáčelo na několika místech v Česku, a to ve skalním městě Sloupu či u zříceniny hradu Rotštejn. I když to tam možná pořád trochu smrdí sírou a stěny jsou od plamenů trochu začouzené, z čertů hrůzu mít nemusíte. Ti už tu nejsou.

Mlýnskou pohodu přerušil v pohádce příchod macechy Dorotky. Ta svým bezohledným zacházením semlela starého mlynáře a jeho syna Petra poslala do vězení. Mlýn z pohádky najdete v obci Střehom u Sobotky. Mlýnské kolo se sice stále točí, ale po čeledínech tu není ani vidu ani slechu. Protože mlít se tu přestalo už před padesáti lety.

Zámek. Peklo. Mlýn. Rozhodněte se sami, co je vašemu srdci nejbližší, a šupito na průzkum.

 
Režie Hynek Bočan
Herci Vladimír Dlouhý, Ondřej Vetchý, Viktor Preiss, Karel Heřmánek, Jaroslava Kretschmerová, Petr Nárožný
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace