Vesničko má středisková

„Alpy tě ohromí, Karle, ale tohle tě dojme. Tohle není země, to je zahrádka.“

Vesničko má středisková

Možná si myslíte, že ji dobře znáte. Vesničku plnou rázovitých postav. Otíka Rákosníka s novými sluchátky. Pana Pávka, který počechral Pražákovi ten sloupek, nebo hospodského, to je ten, co se už radši otáčí celým tělem. Nedejte se však zmást, film Vesničko má středisková totiž nemilosrdně nastavuje zrcadlo venkovské společnosti.

Přijeďte se na Benešovsko pokochat zdejší přírodou. Tak jako se jí kochal pan doktor Rudolf Hrušínský. Jeho stylem jízdy od krajnice ke krajnici si totiž krajinu vychutnáte nejlépe. Není divu, že se zde zalíbilo i řediteli Dřevoplechu. Jeho náměstek dostal úkol sehnat mu tady dům, který by si upravil pro rekreační účely. S novou střechou, vybetonovaným zápražím a anglickým trávníkem. Co třeba dům toho „momentálně zaostalýho“ závozníka?

Komedie podle scénáře Zdeňka Svěráka byla nominovaná na Oscara a přitom vznikla vlastně náhodou. Na Barrandově se zjistilo, že mu byl omylem dvakrát vyplacen poplatek za synopsi k filmu Na samotě u lesa. A tak měl napsat pár stránek do archivu. Jen tak, aby se neřeklo. A co z námětu Plachťák nakonec vzniklo, to už známe všichni.

„Vždyť on řekne jedno slovo na 100 kilometrů. Jedeme do Královýho Dvora pro cement a on v Berouně řekne: ‘Beroun’. A dost. Má vystaráno.“ Pan Pávek už má Otíka dost. Neustále ho přivádí do problémů a teď si ho navíc všichni dobírají kvůli tomu sloupku, co jeho vinou složil Pražákovi. A dost. Ať jezdí s Turkem nebo ať jde do Prahy, on s ním ale bude jezdit už jen do žní.

Když režisér filmu Jiří Menzel vybíral vhodné místo pro natáčení, hledal vesnici v okolí Prahy, která by ještě nebyla úplně zdevastovaná. Kruhy, ve kterých hledal, se postupně zvětšovaly, až nakonec objevil obec Křečovice. Místo, kde se pivo pije zásadně ze sedmého schodu a závozníci synchronizují svůj krok.

Cestou domů to můžete vzít přes Pelhřimov a podívat se do krematoria, ať víte, do čeho jdete. Bohužel ho tam nenajdete, podobně jako nebožtíci lehlo popelem. Nebo to aspoň tvrdí místní, které už dopalovaly věčné dotazy turistů ohledně neexistující instituce.

 
Režie Jiří Menzel
Herci János Bán, Marián Labuda, Rudolf Hrušínský, Libuše Šafránková
Země původu filmu Československo
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr