Je třeba zabít Sekala

„Dramatický příběh lidí, kteří vyměnili pánaboha za kus dřeva, pokoru a lítost za smrt vykupovanou smrtí.“

Je třeba zabít Sekala

Zavřete oči a představte si malebnou jihočeskou krajinu, rovné plochy polí a luk se táhnou do dálky. Tu a tam spatříte oko rybníka nebo alej košatých listnáčů podél potoků a cest a minete nezaměnitelné návsi a průčelí jihočeských statků. Jste ve vesničce Varvažov. A teď oči otevřete, Je třeba zabít Sekala.

I když se snímek natáčel celý v jižních Čechách, jeho děj se odehrává na Moravě. Film je iluze, krásná a občas manipulativní. Práce se čím dál víc přesouvá před zelený závěs ve studiu. Když už režisér pustí štáb na chvíli ven, reálné exteriéry jsou promíchané jako koláž surrealistického výtvarníka, kterému dali nůžky, lepidlo a atlas světa. Jen pár filmů se z velké části odehrává na jednom místě, které skutečně existuje. Mezi českými filmy se taková výjimka také najde, a není to žádné béčko – český vyslanec do boje o Oscara, který si dlouhých šestnáct let uchoval postavení držitele největšího počtu získaných Českých lvů.

Zápletka budí otázky o povaze zla, které se v lidech skrývá. Změnilo by se něco, kdyby Sekal neprožil tak krušné dětství, nebo to prostě bylo v jeho povaze? Těžko říct. A co ti navenek zbožní a lidští sedláci, kteří jsou v jádru jen zbabělí zrádci? Jsou o něco lepší než on? Nic není černobílé, bohudík i bohužel, a nikdo nedokáže zřetelně oddělit dobro a zlo, určit vinu a přidělit trest. To je také jedno z hlavních poselství snímku Je třeba zabít Sekala.

Jestli vás takové úvahy inspirují, zajeďte si jen o pár kilometrů dál k Orlické přehradě, kde se točil film Sametoví vrazi. Tam můžete pokračovat v přemítání o spletitých zákrutách lidské duše při pohledu ze Žďákovského mostu. A pokud budete mít chuť na bonus, můžete vyrazit na nedaleký vodní hrad Zvíkov, který si zahrál ve filmu Bathory. Tam také můžete své rozjímání zakončit v pozitivnější náladě vzpomínkou na Červeného Bedrníka, který zde také vznikal.

 
Režie Vladimír Michálek
Herci Bogusław Linda, Jiří Holý, Milan Riehs, Anton Šulík, Gustav Nezval, Zdeněk Kozák, Josef Bulík, Bohuslav Ličman, Martin Sitta, Jiří Holý
Země původu filmu Česko, Slovensko, Polsko, Francie
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace