Krajem Pyšné princezny

„Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů...“
Typ výletu Na kole
Délka výletu 67 km
 
pohádkový výlet

Krajem Pyšné princezny

Princezna Krasomila a král Miroslav jsou rozhodně jedním z nejpopulárnějších párů našich pohádek. V severních Čechách leží místa, kde rozkvetla jejich láska.

Krasomila s Miroslavem putovali půvabnou krajinou Českého Švýcarska. Cestou za nimi vás čeká slavný mlýn i unikátní přírodní památka.

Z České Kamenice je to co by kamenem dohodil k hranici země krále Miroslava. Překročíte ji na Křížovém vrchu u Rynartic a za trochu námahy vás tu čeká odměna v podobě skvělého výhledu na Lužické hory, Růžovský vrch nebo Jetřichovské stěny. Právě přes nedaleké Jetřichovice, v nichž bydlel a pálil milíře uhlíř, se po žluté trase dostanete také k Dolskému mlýnu. Stavení, kde Krasomila mlela mouku, je v současnosti tajuplná zřícenina, obklopená skalami a lesem. V nedávné pohádce Peklo s princeznou tu dokonce přebývali čerti!

Za další pohádkovou lokací se od Dolského mlýna vydejte do zhruba dvacet kilometrů vzdáleného Huntířova. Na louce, nedaleko silnice z České Kamenice na Děčín, potkal Miroslav ševce, který si odskočil zazpívat do jeho země. Impozantní panorama Růžovského vrchu i Českosaského Švýcarska zůstalo, skalky tu však nenajdete, „vyrostly“ jen kvůli natáčení. A impozantní čedičový útvar, u něhož se princezna a král skrývali před hlídkou? To je Panská skála poblíž Kamenického Šenova.

Někdejší královské putování Miroslava s Krasomilou je ideální pro cyklisty. Pokud šlápnete do pedálů, po zelené turistické trase se dostanete z České Kamenice do Kamenického Šenova coby dup. A než řeknete švec, jste za Šenovem u Panské skály. U ní začíná cyklostezka s příhodným názvem Varhany, přesně to je totiž nástroj, který Panská skála nápadně připomíná. Pokud vám ještě zbudou síly, pohodově se po ní projedete až do České Lípy. Anebo si výlet rájem cyklistů naplánujte v opačném směru a odstartujte z České Lípy.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace