Vesnička středisková

„Alpy tě ohromí, Karle, ale tohle tě dojme. Tohle není země, to je zahrádka.“
Typ výletu Pěšky
Délka výletu 8 km
 
kultovní výlet

Vesnička středisková

Nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film má na kontě komedie Vesničko má středisková. Víte však, kde Jiří Menzel další ze svých populárních mistrovských děl natáčel?

Zasněný doktor Skružný, žárlivec Turek, svérázný řidič náklaďáku Pávek i mentálně zaostalý Otík, který mu nechtěně připravoval jednu horkou chvilku za druhou, žili v Křečovicích na Sedlčansku. Projděte si místa, kde se odehrály legendární scénky.

Nejdřív k vesnické dominantě – kostelu se hřbitovem, u něhož bydleli Pávkovi. V domě čp. 26 pro změnu najdete chalupu Oty Rákosníka. Příliš se nezměnila, chybí jen slavný holubník. Na dvoře družstva, čp. 9, Otík smutnil poté, co mu Pávek pohrozil, že „po žních půjde jezdit k Turkovi.“ Tady byla zároveň kancelář předsedy družstva, dnes tu sedává sám starosta. Odsud si to namiřte přímo k Pávkovým. Jejich dům je totiž až ten s čp. 17.

Nejspíš si všimnete pomníku, u kterého se ptal umělec v podání Zdeňka Svěráka nějaké tety na nocleh. Malíř Svěrák přišel do vísky po silnici od Skrýšova. A teď hajdy ze vsi! Kam? Na vyhlídku, kde pana doktora málem přejelo jeho vlastní auto. Rudolf Hrušínský se kromě jiných míst nebezpečně kochal také cestou z Křečovic do Osečan.

Na závěr taková drobná pikanterie. U Panského rybníka v Neveklově sváděl Turkovu manželku inženýr Kašpar a z Křečovic je toto inkriminované místo vzdálené zhruba deset kilometrů.

Vesnička je ideálním cílem pro odpolední výlet. Z Prahy sem autem dojedete za necelou hodinku. Vísku i okolí si pohodově projděte po svých, ostatně k občerstvení poslouží filmový hostinec.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr