Čarodějné Jeseníky

„Po stopách krvavé historie.“
Typ výletu Na kole
Délka výletu 60 km
 
tajemný výlet

Čarodějné Jeseníky

Přímo na místě činu natáčel Kladivo na čarodějnice režisér Otakar Vávra. Mrazivý snímek vznikal ve Velkých Losinách, kde se před několika staletími otřesné procesy odehrály. Horský kraj však nenabízí jen stopy kruté minulosti, ale i nespočet krás.

A to jak přírodních, tak historických. Tato část Jesenicka je totiž obojím doslova posetá a navzdory pochmurnému filmovému tématu se rozhodně nemusíte bát vzít sem děti.

Už samotné Velké Losiny vás chytí a nepustí. Malebné lázeňské městečko mezi horami vypadá na první pohled nenápadně, ale zdání klame, zajímavostmi jen překypuje. Jesenické putování začněte na místním zámku, kde inkvizitor oznámil hraběnce, že na jejím panství žijí čarodějnice. A rozhodně si nenechte ujít místní unikát – ruční papírnu, která tu stojí už přes 400 let a stále funguje. Jednou z prvních obětí čarodějnických procesů se navíc stala právě manželka losinského papírníka Barbora Göttlicherová.

Z Losin si vyjeďte do nedalekého Sobotína. Ve zdejším kostele sv. Vavřince to čarodějnické šílenství započalo a najdete tu také pomník obětem čarodějnických procesů. Pak už nezbývá než nasednout na kolo, do auta nebo na autobus a projet se pár desítek kilometrů do Karlovy Studánky. Fantastická, taktéž lázeňská ves je místo opravdu rozkošné. Navíc leží přímo pod Pradědem, nejvyšší jesenickou horou. Nedaleko ní jsou tajemné Petrovy kameny, opředené řadou pověstí, během procesů označované jako místo čarodějnických sabatů. Vás tu čeká kouzelná vyhlídka na Praděd i na překrásné údolí Divoké Desné, Bílé Opavy a unikátní vodní elektrárnu Dlouhé stráně.

Na výlet si vyhraďte víkend. Nejméně. V tomto případě je totiž obzvlášť škoda spěchat.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace