Region
Šumava

Hrad Švihov

Na panském dvoře se pořád něco děje. Buď se připravují na příjezd krále nebo na ples na zámku, nebo na něco úplně jiného. Tak to aspoň bylo v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Představu o tom, jaký tu panoval shon, si můžete udělat i vy návštěvou v kuchyni či strážnici.

Švihov býval ve své době zářným příkladem dobře opevněného sídla. Vedle odolného zdiva zajišťoval obranu i systém vodních příkopů. Z těch tu ale do současnosti zůstal jen jediný. Českému králi Ferdinandovi III. byla jeho nedobytnost trnem v oku. Bál se totiž, že se tu po odeznělé třicetileté válce usadí žoldnéři a loupežníci, a proto nařídil celý hrad srovnat se zemí. Naštěstí ho upokojil slib, že dál bude využíván jen k hospodářským účelům.

Během třicetileté války jeho bašty obléhala švédská armáda. Neúspěšně. A dlouho to vypadalo, že s prázdnou odejde i princ, který až sem sledoval tajemnou krásku, co mu o půlnoci uprchla z bálu. Ještě že cestou ztratila střevíček velikostí tak neobvyklý, že padl zase jenom jí.

Ne vždy ale Švihov milostným vztahům přeje, alespoň tedy ve filmu. Stačí se podívat na Královskou aféru, dánský film nominovaný na Oscara a Zlatý Globus za nejlepší cizojazyčný film. V něm se královna zamiluje do osvíceneckého lékaře, kterého hrál Mads Mikkelsen (Casino Royale), a není to úplná romantika. Nebo ve filmu Šašek a královna, kde ústřední pár ztvárnila skutečná manželská dvojice Bolka Polívky a Chantal Poullain. A ponaučení? Vztah s monarchou končívá dobře jen v pohádkách.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace