Zámek Hluboká

Zahrada

Natočené filmy

Pyšná princezna

Region
Jižní Čechy

Zámek Hluboká

Zahrada

„Zavaž mi střevíček,“ přikazuje Krasomila zahradníkovi, ale ten si poroučet nenechá. Radši se bude starat o zahradu, a že toho má na opatrování víc než dost. Zahrada u zámku Hluboká se totiž rozkládá téměř na šedesáti hektarech.

Podobně jako budova zámku je zahrada upravená v anglickém duchu. Příčinou byla návštěva Anglie, kterou v 19. století absolvoval zdejší kníže Jan Adolf II. s manželkou. Oba prý tak nadchl romantický zámek Windsor, že si Hlubokou nechali rekonstruovat ve stylu tudorovské gotiky. Kdyby tehdy byli památkáři, zešedivěli by.

V pohádce Pyšná princezna tu sloužil zahradník, který se o zahradu staral nejen vlastníma rukama, ale i zpěvem. Intrikánští rádcové tady zase manipulovali s princeznou, lámali se v pase a házeli jí přitom květy pod nohy, aby se snad její nejjasnější výsost nedotkla obyčejné cesty.

Těmi je celá zahrada protkaná skrz naskrz, takže si můžete prohlédnout všechna zákoutí a cizokrajné rostliny, které tu mají. Jako jsou třeba jinan dvoulaločný nebo mišpulolistý dub. V této zahradě však kvete i dobrodružství. Rytíři ze Šanghaje Owen Wilson a Jackie Chan odsud uniknou jen díky novému vynálezu – automobilu. Při zběsilé jízdě se jim na poslední chvíli podaří klička a vyhnou se protijedoucí drožce. Vy se provozu na cestičkách v této zahradě nebojte. Sjízdné jsou za každého počasí a je jich dost.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace