Vitěšovice

Zaniklá obec

Natočené filmy

Poslušně hlásím

Region
Šumava

Vitěšovice

Zaniklá obec

Většině domů chybí krovy a často i obvodové stěny, to ale jen do doby, kdy se tudy ve službách císaře pána prohnal dobrý voják Švejk ve filmu Poslušně hlásím. Kobercový nálet jeho vtipů nepřežil už ani místní kostel.

Zaniklou vesnici Vitěšovice můžete zkusit hledat ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice. Nemusíte zrovna vstoupit do armády, abyste se sem podívali. Stačí sem vyrazit o víkendu, kdy jsou veřejnosti zpřístupněny desítky kilometrů pěších i cyklistických tras. Tam, kde kdysi stávaly Vitěšovice, najdete však maximálně náznaky základů některých budov. Takovou pohromu samozřejmě nezpůsobil nejslavnější český voják, obec vyhořela začátkem června 1945. Místní obyvatelé cestou z polí spatřili nad svou vesnicí černá oblaka, ale než k ní dorazili, byly z ní jen zbytky. Za rekordně krátkou dobu se jim sice vesnici podařilo renovovat, ale téměř vzápětí byli vysídleni při odsunu sudetských Němců z naší země. Vesnice tak zůstala bez lidí a začala chátrat. Při natáčení bombového útoku ve filmu šlo už pouze o kontrolovanou demolici oněch pozůstatků včetně věže původního pseudorenesančního kostela.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace