Jizerské hory

Šumburk nad Desnou

Region
Českolipsko a Jizerské hory

Jizerské hory

Šumburk nad Desnou

Půjdete-li pořád na sever, dorazíte až do těch nejsevernějších hor Čech. Vyšlápněte si kolem rašelinišť na jejich nejvyšší vrchol Smrk a zjistíte, jak se tyto hory dostaly ke svému jménu. Pod ním totiž pramení řeka Jizera. Když už víte, jak vznikl název Jizerských hor, pokračujte, stále je zde co objevovat!

Svým atypickým vzhledem vás jistě zaujme i rozhledna na Ještědu. Jako kdyby měla každou chvíli vzlétnout a vrátit se na domovskou planetu. Rozhleden, ze kterých můžete přehlédnout místní panoramata, je tu pěkně dlouhá řada. Turistické trasy a cyklostezky míjejí historické chaloupky, z nichž většina byla postavena ještě za dob Sudet. V jedné takové strávil stáří i pan Dítě z filmu Obsluhoval jsem anglického krále a jako obvykle ho potkalo štěstí v neštěstí. Ona chaloupka byla bývalou hospodou. Když se vám poštěstí, třeba cestou z Tanvaldu či Velkých Hamrů na tu správnou chalupu narazíte i vy a zastavíte se tam na pivečko. Nečekejte ale zázraky.

Na tom místě najdete maximálně zbytek základů. To ale neznamená, že stavba nebyla skutečná! Járu Cimrmana taky nikdo nikdy neviděl a všichni ho znají a vědí, že existoval. Jsou o tom důkazy! Například nedaleký Maják Járy Cimrmana nebo rovnou Muzeum Cimrmanovy doby. Obě místa rozhodně stojí za návštěvu.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace