Praha

Nám. Jana Palacha

Natočené filmy

Hořící keř

Region
Hlavní město Praha

Praha

Nám. Jana Palacha

Náměstí Jana Palacha je doslova intelektuálním centrem Prahy. Ze tří stran ho vymezují důležité budovy našeho kulturního života: Rudolfinum, galerie umění a koncertní síň, Vysoká škola uměleckoprůmyslová a hlavně Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Z protějšího břehu Vltavy, zpovzdálí přihlíží Pražský hrad.

Pravě vedle vstupu do jedné z nejstarších univerzit na světě se nachází busta Jana Palacha. Bronzová posmrtná maska jednoho z nejslavnějších studentů Filozofické fakulty sem byla umístěna až rok po Sametové revoluci. Sádrový odlitek, podle kterého byla vytvořena, sňal sochař Olbram Zoubek Janu Palachovi v den jeho smrti.

Scéna, v níž studenti umisťují sádrovou masku na průčelí fakulty, přesně odpovídá skutečnosti. Olbram Zoubek šel s odlitkem nejprve na Václavské náměstí na místo Palachova činu. Maska dále putovala na zádušní mši a pak se teprve objevila na fakultě. Na Náměstí Jana Palacha se v den jeho úmrtí každoročně konají pietní setkání.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace