Olomouc

Žerotínovo náměstí

„Ruská klasika na Hané.“
Region
Střední Morava a Jeseníky

Olomouc

Žerotínovo náměstí

V srdci Olomouce najdete půvabné náměstíčko se sochou svatého Floriána a impozantním kostelem svatého Michala. Jmenuje se Žerotínovo náměstí a okouzlilo tvůrce nedávné adaptace slavného ruského románu Doktor Živago.

Žerotínovo náměstí s kaplí svatého Jana Sarkandera obklopené překrásnými historickými domy se objeví ve snímku hned v několika scénách, rozhodně však není jediným místem, které v perle na Hané filmařům učarovalo. Do historického Ruska se přenesly i budovy Teologické fakulty nebo nedaleké tereziánské Zbrojnice, která nyní místo klasických zbraní střeží ty papírové, slouží totiž jako univerzitní knihovna.

Odsud vzhůru do Denisovy ulice za jednou z nejdojemnějších scén velkofilmu, v níž se Lara Antipovová, v podání mladičké Keiry Knightleyové, loučí se synkem, když zjistí, že na ni – v Univerzitní uličce – čeká policie. Její syn také Denisovou ulicí utíká pryč, potom co Živagovu lásku zatknou.

Proč si filmaři vybrali právě centrum Olomouce? Roli prý sehrály například široké ulice, tedy i zmíněná Denisova, které tolik připomínají moskevské třídy. Každopádně volili výborně.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace