Ještěd

„Vystoupejte na dominantu Severních Čech.“
Region
Českolipsko a Jizerské hory

Ještěd

Výhled měl filmový podivín Fleischman báječný. Působištěm hlavního hrdiny snímku Davida Ondříčka Grandhotel byl totiž Ještěd. Za hranicemi města, na které shlížel, však nikdy nebyl.

Fleischman je osoba s řadou podivných frustrací a rituálů, jehož mikrosvět se točí právě kolem ještědského hotelu. Miluje zdejší servírku, kterou mu přebral číšník, staví balón, který ho odnese jinam.

Vyrazte za filmovým hrdinou na Ještěd a prohlédněte si neotřelé interiéry místního hotelu, kde se natáčelo. Ve vestibulu Fleischman krmil rybičky, filmaři se prošli i po hotelových pokojích v patře nad restaurací. Skálu, na níž Fleischman seděl, zas najdete nedaleko horní stanice kabinové lanovky. Jmenuje se Krejčík a režisér si ji nevybral pro nic za nic. Je nejvýraznější na Ještědu.

Z Fleischmanovy perspektivy pohlédnete na kraj z ochozu hotelu a vysílače. Rod Rohanů zas připomíná takzvaný Rohanský kámen, hranice clam-gallasovského a rohanského panství totiž vedla právě přes Ještěd. Na slavné hoře pobývá také Marťan! Bronzová socha Jaroslava Róny sedí pod ještědským vrcholem.

Ještěd poskytl sídlo i dvanácti měsíčkům, alespoň v populární pohádce Tři bratři. Na mocné muže se tu zlostně obořila macecha s Holenou a dostalo se jim spravedlivé odplaty – scéna se točila na vyhlídkové terase na západní straně Ještědu. Kdysi právě tady stála Rohanova chata, která v 60. letech vyhořela.
Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace