Kvilda

„Vzhůru k prameni Vltavy!“
Region
Šumava

Kvilda

To bylo radosti, když malý Véna zase přijel k dědovi! Autobus v jedné z nejoblíbenějších tuzemských komedií Za trnkovým keřem stavěl přímo v srdci Kvildy na Prachaticku.

Tehdejší zastávku byste už asi nepoznali, časy se mění. Čahounovi skočil Véna do náručí u domku čp. 29 – přímo nad hřištěm. Výraznou proměnou prošel též kamenný mostek přes Vltavu nedaleko vesnice. Nahradil ho nový, trámový, i tak ale stojí za to vypravit se sem ve Vénových stopách.

Na Kvildě se točil také Kachyňův Král Šumavy. V jejím okolí totiž působil slavný převaděč Kilián Nowotny, jenž se stal předlohou pro filmového hrdinu. Byl agentem americké CIC a vodil Čechoslováky do Bavorska. Ve skutečnosti ho ale nikdy nedostali. Pomník věnovaný všem králům Šumavy najdete nedaleko Kvildy, u samoty Františkov.

Kvilda je nejvýše položenou obcí v republice a v její blízkosti najdete řadu atraktivních cílů – třeba vrchol Stráž nebo Jezerní slať. Pouhých pět kilometrů odsud prýští pramen Vltavy. A mimochodem další „nej“ této osady je poněkud mrazivé – jedná se o nejstudenější obec v kraji a jedno z nejchladnějších míst v republice.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace