Hrad Rabí

„Vydejte se na hrad, který stál známého vojevůdce oko.“
Region
Šumava

Hrad Rabí

K naprostému vrcholu české kinematografie patří Marketa Lazarová. Slavný snímek, který byl koncem 90. let v anketě filmových kritiků vyhlášen nejvýznamnějším snímkem české kinematografie, se natáčel na překrásné šumavské zřícenině.

Impozantní hrad Rabí se ve snímku proměnil ve středověkou Boleslav. Tady vytáhl Kozlík na hejtmana nůž. Hejtman naopak u jedné z mohutných zdí nádvoří přísahal Kozlíkovi pomstu, a to na pohřbu pobočníka Sovičky, kterého Kozlíkovi lidé zabili. A Marketa se na Rabí dívala za zabitým Mikolášem, svým milým.

Zasmušilá krása nejrozsáhlejší hradní zříceniny v Čechách je skvělou kulisou pro dávné příběhy, turnaje odvážných rytířů i vzrušující bojové scény – o drama tu není nouze. Vždyť právě během obléhání Rabí za husitských válek přišel Jan Žižka z Trocnova o pravé oko. Byl to zbojník? Neporazitelny válečník a stratég? Náboženský fanatik? Charizmatický vojevůdce? Kdo ví, ale rozhodně pěkně zamíchal karty českým dějinám.

Působivé jsou i obě prohlídkové trasy. První vede přes palác až do hradní hladomorny, druhá vás vyžene za překrásným výhledem na téměř třicetimetrovou hradní věž a pak hned do nejhlubšího sklepení s krápníky.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace