Terezín

„Upřímný příběh války.“
Region
Severozápadní Čechy

Terezín

Peklo bojišť první světové války. To čekalo odvedence drilované v kasárnách ve slavném snímku Na západní frontě klid z roku 1979. Kasárenské scény se natáčely v Terezíně.

Bahnem se branci brodili v terezínské Malé pevnosti, nástup probíhal v bývalých Hamburských kasárnách a ve filmu se objevilo i několik terezínských ulic. Na frontu vojáci míří přes křižovatku ulic Prokopa Holého a Legií. Ve skutečnosti však Malá pevnost za první světové vojenským účelům nesloužila. Bylo tu vězení a v něm seděl Gavrilo Princip, jehož výstřely předznamenaly počátek první světové války.

V současnosti je v pevnosti zřízen Památník Terezín, který připomíná utrpení desetitisíců lidí – vězňů zdejšího sběrného a průchozího tábora za druhé světové války. Přímo v Malé pevnosti najdete expozici věnovanou především tragickým válečným létům, kdy sloužila jako věznice pražského gestapa. Součástí Památníku je i Muzeum ghetta s expozicí k takzvanému „konečnému řešení židovské otázky“. V Magdeburských kasárnách je zase umístěna expozice zaměřená na umění vzniklé v ghettu.

Právě tato kasárna stojí nedaleko ulice 28. října, která se ve slavném válečném snímku také objevila. Kráčel tudy kaprál Himmelstoss – postrach, jenž brance šikanoval během výcviku.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace