Adršpašské skály

Gotická brána

„Pospěšte si, neměli by nás tu načapat po setmění.“
Region
Královéhradecko

Adršpašské skály

Gotická brána

Jak se tu ocitla mezi skalami? Není to nějaká kulisa, co tu zůstala po filmařích? Proč by někdo stavěl bránu mezi skalami? To je možná jen pár otázek, které se vám budou honit hlavou, až spatříte tuto Gotickou bránu v Adršpašských skalách.

Většinu krás v Adršpašských skalách má na svědomí příroda sama. Tento portál však mezi ně jako jeden z mála nepatří. Místo procesů zvětrávání a působení povrchové vody jej zhotovil člověk. Vklíněná mezi skály, jako by vyzývala ke vstupu do pohádkové říše. Však se tu také natáčel první díl Letopisů Narnie.

Byla postavena již roku 1839 tehdejším majitelem panství Ludvíkem Karlem Nádherným jako druhý vchod do skalního labyrintu, a to nikoliv pouze pro okrasu. Naopak, její účel byl docela prozaický. Kontrolovaly se zde vstupenky do skalního města. Ano ano, už tehdy se za to platilo. Ve filmové Narnii se pak objevilo ještě další zajímavé místo zdejších skal – „Myší díra“. Ta svými rozměry dělá čest svému jménu, a tak je s podivem, že se tudy herci vůbec protáhli.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace