Holašovice

„Přeneste se do 19. století.“
Region
Jižní Čechy

Holašovice

Když dvanáctiletý Adam z filmu Už zase skáču přes kaluže vyplaší farářovy koně, je vidět, jak převrácený vůz urazí kus rohu jednoho z holašovických domů. Dnes by asi zástupci UNESCO protestovali, ale Karlu Kachyňovi to před lety naštěstí prošlo.

Holašovický dům s čp. 21 dostal v posledních letech nátěr a poničený roh je obložený červenými kachlíky. Společně s ostatními domy na návsi je i tento zapsaný na seznamu UNESCO. Nedotčený příklad unikátního stylu selského baroka je připomínkou toho, jak se kdysi stavělo v bohatých jižních Čechách.

Prohlédnout si celou náves a více než dvě desítky výborně zachovalých domů dýchajících atmosférou předminulého století chvíli trvá. Pokud ale zatoužíte po historii ještě starší, navštivte Holašovický kruh. Ačkoliv vybudovaná až ve třetím tisíciletí našeho letopočtu, zavoní místní kamenná stavba pravěkem podobně jako slavné Stonehenge.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace