Želiv

Klášter

„Navštivte klášter, který zažil herecký koncert!“
Region
Vysočina

Želiv

Klášter

Chlast je slast, dokud popíjejícím nepřeroste přes hlavu. A přesně to se stalo hlavním hrdinům snímku Dobří holubi se vracejí. Jejich léčebnou byl klášter Želiv.

„Hymnu alkoholiků“ zpívali pacienti na schodišti zahradního křídla kláštera. V rajské zahradě zas pravidelně korzovali a v místních chodbách se Lexa seznamoval se svérázným chodem léčebny. Tou byl v 80. letech klášter i ve skutečnosti, někteří pacienti se dokonce ve slavném snímku Dušana Kleina objevili jako komparzisté.

V současnosti jsou interiéry kláštera o poznání příjemnější. Léčebna je dávno pryč, zpátky se vrátili premonstráti a působivému prostoru se vrací jeho důstojnost. Vedle samotného kláštera si tu můžete prohlédnout i pivovar a rozhodně neopomeňte skvost, který jste mohli zahlédnout za zády Milana Kňažka přicházejícího do léčebny v Kleinově snímku – barokně gotický kostel Narození Panny Marie, jehož zásadní přestavbu vedl geniální architekt, mistr světla J. B. Santini-Aichel.

V okolí si nenechte ujít několik premonstrátských kapliček – kapli se studánkou najdete v osadě Svatý Haštal, kaple Nalezení sv. Kříže zas stojí na stráni Kalvárie. Kousek od Želiva stojí také zámek Červená Řečice.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace