
Kutná Hora
Chrám sv. Barbory
Vznosná gotická katedrála sv. Barbory, dílo Jana Parléře, Matyáše Rejska, a především Benedikta Rejta, je pýchou Kutné Hory. Její majestát zaujal pozornost řady filmařů, kolem se prohnali Rytíři ze Šanghaje, dovnitř zavítal filmový Caravaggio a hodovaly zde postavy Kletby bratří Grimmů.
Kostel sv. Barbory je úžasný ze všech úhlů. Někteří filmaři se rozhodnou využít její impozantní výšky se složitým podpůrným systémem při natáčení uvnitř jako v případě filmu Rytíři ze Šanghaje. Jiní raději natočí gotický interiér, podobně jako Juraj Jakubisko, v jehož Bathory ukazuje Caravaggio Erzsébet svůj nový obraz. V tomto případě sv. Barbora představuje slavný vídeňský kostel Sv. Štěpána. Trochu jinak chrám využil slavný Terry Gilliam, jenž se s štábem nastěhoval do kaple Božího těla, která k velkému chrámu patří. Zhýčkaný generál Delatombe ve zdejším sále plném zrcadel pořádá velkolepou hostinu pro své přátele.
Založení gotického chrámu sv. Barbory nebyl na rozdíl od dobových zvyklostí iniciován církví, ale bohatými kutnohorskými měšťany jako velká reprezentativní stavba. Vyjadřuje tehdejší mocenské napětí mezi Prahou a Kutnou Horou. I díky této řevnivosti se katedrála může pyšnit opravdu honosnou výzdobou. Jejího impozantního postavení nad městem si všimli i za hranicemi a v roce 1995 byl svatostánek zapsán na seznam UNESCO.