Hrad Točník

„Tudy se procházela slavná filmová šlechtična.“
Region
Střední Čechy

Hrad Točník

Byla Alžběta Báthoryová krvavá bestie nebo oběť cizí zvůle? Režisér Juraj Jakubisko předložil ve svém velkofilmu Bathory divákům druhou možnost a pro natáčení si vybral hrady Točník a Žebrák.

I když se to dnes nezdá, Točník býval velice honosným hradem, který si nechal vystavět Václav IV, prvorozený syn Karla IV. Právě tady se procházela Báthoryová s malířem Caravaggiem. Konala se tu i zabijačka, na niž dorazili potulní mniši, které si střihli Bolek Polívka a Jiří Mádl. I scéna, kdy oba odjíždějí na lyžích, vznikla tady. Mimochodem na Točníku bydlela také zlá macecha ve filmu F. A. Brabce Kytice.

Skoro na dosah stojí zřícenina hradu Žebrák. Obě památky jsou spolu neodmyslitelně spjaty, a i sem zavítal při natáčení snímku Bathory filmový štáb. Na Žebráku se odehrávají dramatické záběry, kdy služebná Erika utíká z hradu.

Zatímco Žebrák si projdete sami, Točník poznáte s průvodcem. Z obou kopců se vám otevře skvělá vyhlídka do krajiny i na Brdské vrchy. Funguje tu navíc medvědín, kde žije dvojice bručounů Agáta a Martin. Tajemně romantický punc souhradí podtrhují netopýři, kteří se sem pravidelně vracejí.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace