Ostrava

Poruba

„Vyrazte na ostravský bulvár.“
Region
Severní Morava a Slezsko

Ostrava

Poruba

V omlácené ruské čajce se prohání Vin Diesel, plní veledůležitou misi pro jistého ruského mafiána, nad hlavou mu přitom krouží vrtulník. Vše nasvědčuje tomu, že se slavný drsňák pohybuje na ruských hranicích, ale omyl – cool záběry se natáčely v Česku.

Režisérovi Mathieu Kassovitzovi padla do oka Ostrava – Poruba. Helikoptéra tu kroužila nad parčíkem i budovami Hlavní třídy, a to, že se filmaři vydali právě do Poruby, není překvapením. Architektonicky ceněná část Poruby, vystavěná ve stylu socialistického realismu tzv. sorela, dodnes nezapře inspiraci sovětskými vzory. Hlavní třída je na české poměry neobyčejně široká, symetrická a do snímku se její majestátnost náramně hodí. Mimochodem dřív se jmenovala Leninova.

Obvod ve slezské části města má ale i další zajímavosti. Ke svlažení je tu třeba největší letní koupaliště nejen v tuzemsku, ale i ve Střední Evropě. V Porubě mají také druhý největší bludný balvan v republice, jako jeden z mála pozůstatků druhohorního zalednění, o ten asi nezakopnete omylem, váží úcty hodných 11 tun

Určitě nezapomeňte navštívit zrekonstruované planetárium s novou projekční technologií označovanou jako optomechanické planetárium. Díky nim spatříte v sále noční oblohu tak temnou, jaká je v dnešním elektrifikovaném světě už jen málokde, a zásluhou "celooblohové" projekce v sále s kopulí místo stropu získáte pocit, že jste se ocitli právě uprostřed vesmíru.

Filtr

Mapa míst

Filtrujte a ovládejte zobrazení filmových míst, výletů a dalších zajímavostí v mapě.

Zavřít filtr

Prohlížejte místa natáčení vybraných filmů. Web jich obsahuje víc jak 300 ze všech koutů Česka. V detailu filmového místa objevíte fotografie z filmu, současné fotografie a úryvky z filmu natočené na daném místě.

Ostatní lokace